čtvrtek 21. března 2013

Velikonoce se blíží

Slunečné počasí o víkendu nás tak navnadilo, že jsme s dětmi nelenili, společnými silami pokopali zmrzlou zem a zasili mrkev.

Každý jeden řádek, kde však budou růst Majdiny mrkve, netuším, ale v řádku to určitě nebude, než se k němu dostala, měla hrstičku se semínky skoro prázdnou, alespoň nebude muset protrhávat. 

Vojta rozpřádal plány jak jemu vyroste obrmrkev a bude muset zavolat dědu, babičku, vnučku, pejska... a nebo to prostě rovnou vyhodí do povětří dynamitem.

V neděli jsme se vypravily na holčičí koledu a moc jsme si to užily. Vyprášily jsme s Majdou sousedy. Vojta se taky nemohl dočkat, jestli na něho někdo přijde. Jako školačka jsem koledu neměla ráda, ani holčičí ani klučičí, přišlo mi to trapný (jenže, co v tom věku není "trapný", že jo.) Teď si to užívám, zastavíme se na návštěvu, vybušíme, popovídáme... přes zimu se málo potkáváme.V pondělí jsme se jali zdobit vrbové proutí, děti nadšeně pomáhaly a pěly u toho písně. Koledy. Jenže vánoční. Moje jarní náměty se neujaly. Tvrdošíjně pořvávaly Rolničky rolničky a Půjdem spolu do Betléma. To ještě svítilo sluníčko.

Akce pokračovala mytím oken. Vybavila jsem je čepicemi a mikinami. Každý dostal hadřičku, Vojta předmýval, Majda byla mezičlánek a já už jen leštila - nádherně se přes to kouká. Ještě nám zbývá druhá půlka, tam totiž spal Mates.

Pak se rozfičel vítr a propadávaly vločky. Děti koukaly skrz umytá okna a počítaly spadlá vajíčka kutálející se bezcílně hnána větrem po dvorku, každé další spadlé bylo odměněno bouřlivým jásotem. Vrbové proutí bylo následně přeneseno do bezpečí a opět ověšeno. A to už začala ta pravá vánice.

Majda všude vypravuje, že už brzy přijde ježíšek a studuje reklamy ve Sluníčku, co nutně počebuje. Vojta ráno prohlásil: "Je to úžasná nádhera, maminko, akorát to mělo přijít trochu dřív."

Včera byl první jarní den, stavěli jsme sněhuláka, našeho první a zároveň (doufám) posledního tuto zimu.
11 komentářů:

 1. Když jsem v noci při kojení koukala na tu bílou nádheru, říkala jsem si, že by se to hodilo. Tak asi v noci z 23/12 na 24/12. Teď, v půlce března, je slovní spojení "bílá nádhera" opravdu nepatřičné. Můj manžel byl peprnější, prohlásil, že před prodejnou odhazuje ty bílý sr..y :-( Ale sněhuláka máte pěknýho, to jo :-) A umytý okna závidím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majda, když viděla tu kupu sněhu na dvorku a na silnici prohlásila: "Tak to je kjutý!"

   Vymazat
 2. Sněhulák v březnu prima:-)))
  Taky bych šla rozkopat zmrzlou zem, ale sluníčko tu jaksi není a v dešti se mi moc nechce:-)))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás stále prosněžívává, ale krkavci v zoo prý snesli vajíčko, což znamená, že nejpozději do tří týdnů je tu jaro - buď ve střehu :)

   Vymazat
 3. Těmi vánočními koledami to děti vystihly úplně přesně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nenechaly se zmást mými zcestnými návrhy jarních popěvků.

   Vymazat
 4. tak holčičí koledu znám je Rychnova :)

  U nás tento zvyk vůbec není a myslím, že je to velká škoda..

  Jsem zvědavá, jaká ta mrkev vyroste :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si myslím, že je to škoda, rovnoprávnost musí být, alespoň na rychnovsku :)

   Jestli máte trochu zbytečného dynamitu, čekáme vás v srpnu na sklizeň :)

   Vymazat
  2. dynamit nemáme.. ale jsme "statni hanáce" a my tu mrkev vytánhnem ;)

   Vymazat
 5. také já neznám takový zvyk...a brala bych, dámské jízdy to my umíme :o)
  máš prima děti !

  OdpovědětVymazat